Tuesday, 31 January , 2023
امروز : سه شنبه, ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱ - 10 رجب 1444
شناسه خبر : 5942
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی, اقتصادی, لرستان, ورزشی, ویژه, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۲ | | ارسال توسط :

مالک ، منهای فوتبال

حال بد نمي تواند بهانه اي باشد براي عدم زندگي؛ شوقِ به زندگي تا انتهاي زمان بايد باشد و يکي از راه هاي چشم باز کردن در يک روز خوب ، ايجاد بستر مناسب براي ورزشِ جوانانِ اين ملک است.
مالک ، منهای فوتبال

اينکه ناگهان خبر مي رسد يک کشور در همسايگي خليج ما، خليج هميشگيِ فارس ، چندين هزار ميليارد پول مفت را ميدهد تا جواني پرتغالي ته مانده ي فوتبالش را آنجا خرج کند، اولش قدري عجيب است اما وقتي مي فهمي همان باشگاه در ۴۸ ساعت درآمدي بيش از هزار و ۱۲۰ميليارد تومان از فروش پيراهن رونالدو داشته ، بعد مي فهميم حساب و کتاب آن چيزي نيست که در رياضي به ما آموختند!

اينجا قصه به هر دليلي فرق مي کند با هرجايي، اينجا هرگز امکان چنين رفت و آمدهايي نيست ،که ما خيلي خيلي بتوانيم هنر کنيم از پرتغال، کيروشِ بي خانمان را بياوريم که ريال هايمان را دلار کند ببرد بدون آنکه کسي حاضر باشد شورت و پيراهن ورزشي او را بخرد!

اينجا دخل و خرج فوتبال را ورود نکنيم خيلي بهتر است از بس پول فوتبال، بو دارد که براي باشگاه نه از فروش لباس پول درمي آيد نه از بليط ، نه از تبليغات ميداني و نه از حق پخش که اينجا درآمد از جايي ديگر است که ما بي خبريم!

اما فوتبال اينجا هم مثل همه ي دنيا محبوب ترين است و اينکه انتظار داشته باشيم روزي برسد که مثلاً محبوبيت کشتی از فوتبال آنقدر پيشي بگيرد که یک باشگاه، بجاي ريختن ميليارد، ميليارد پول بي صاحب در جيب آن يازده نفر اصلي و چند نفر فرعي ،پولش را در کشتي یا هر رشته ی دیگری سرمايه گذاري کند غير ممکن است ، مگر اينکه روزي مردم ايران صبح از خواب بلند شوند يک دو دوتا چهارتا کنند ببينند فرزندشان چقدر احتمال دارد کشتی گیر خوبی بشود، شطرنج باز خوبي بشود، بيلياردباز خوبي بشود يا اصلا به هر رشته ي ورزشي ديگري ورود کند و حتي اگر قهرمان نشد به صورت حرفه اي ورزش کند و چقدر هم احتمال دارد با وجود فضاي موجود در فوتبال کشور نه به راحتي که حتي به سختي به صورت حرفه اي فوتبال کند!؟

همان صبحي که با خودمان اين دودوتا چهارتا را کرديم، بشماريم ببينيم از ميان اين همه جوان فوتبال بلد لرستاني چندتايشان فرصت پيدا کردند تا عليرضا بيرانوند شوند يا وحيد اميري!؟

اگر صدايي در درون ذهنمان گفت اين دليل نميشود و هرکسي اميري نمي شود ، با پشت دست بزنيم توي دهان آن صدا و بگوييم: حرف مفت نزن و بعد بگوييم اصلاً گور باباي فوتبال را کرده با همه ي گلهايش،  باقي رشته ها را عشق است!

اگر يک صبحي برسد که همه بگوييم گور باباي فوتبال ، نه اينکه فوتبال تعطيل ميشود که فوتبال باید باشد، که فوتبال پول خودش را گير مي آورد، که بازهم فوتبال بايد باشد، که اتفاقاً سرمايه ريختن در فوتبال از واجبات است اما باقي رشته هاي ورزشي ديگر را هم ببينيم که خيلي ها در نديدن هاي ما سوختند و رفتند!

آقايان مالک ، اگر خمس که نه، يک صدم پولي که در فوتبال هزينه مي کنند، در ساير رشته ها هم هزينه کنند آنوقت «مصطفي» ساکن شهرمان به خاطر عدم توان خريدن لباس ورزشي قيد تمرين را نميزند که در يارانه هر ماه در ميان پول آن اقلام غذايي ، پول خريد لباس ورزشي محاسبه نشده است!

آقايان مالک اگر منهاي فوتبال ، نيم نگاهي هم به ساير رشته هاي ورزشي داشته باشند، آنوقت جوان کشتي گير استانمان به خاطر نداشتن هزينه شرکت تیمش در مسابقات ليگ برتر، نمي نشيند پاي تلويزيون ، با حسرت کشتي مازندراني ها را نگاه کند.

آنوقت «سارا» قيد کاراته را نميزند به خاطر شهريه ، پول لباس ، هزينه رفت و آمد!

آن وقت اميرعلي بيخيالِ واليبال نميشود چون پدرش گفته پول توي واليبال نيست!

آن وقت «مالک»  در کنار حمايت از فوتبال اين رشته ورزشي محبوب، کمي از پولش را هم مي آورد توي باقي ورزش ها، حتي توي طناب کشي ، جايي که پولش تميز است، قمار ندارد ، شرط بندي ندارد اما تا دلت بخواهد جوان دارد که در به در دنبال سرگرم شدن هستند ، حالا گيريم آخرش مدال هم  نباشد، ملالي نيست، مهم امید است که کاشته ایم وسط دل های نسلی که نگاهش به « مالکان» بخش خصوصی است.

نویسنده : ابوذر بابايي زاده
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد منتشر نخواهد شد.